Projektový den 2.I a 3.ME přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - 17.6.2024 (foto)Datum konání:
17.6.2024
Projektového dne do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou se 17.6.2024 zúčastnilo 14 žáků 2. ročníků oboru Instalatér a 17 žáků 3. ročníku oboru Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. 
Autobusem jsme od budovy školy pohodlně přijeli až do lyžařského areálu v Koutech nad Desnou, kde k nám do autobusu přistoupil pan průvodce ze společnosti ČEZ a mohli jsme již pokračovat k začátku exkurze v informačním centru vodní elektrárny.
V informačním centru jsme kromě informačních tabulí měli příležitost vidět ve virtuálních brýlích 13 minut dlouhý film WaterTour Dlouhé stráně. Jeho shlédnutím jsme pochopili, jak je přečerpávací vodní elektrárna technicky jedinečné dílo, jak probíhá cesta vody z horní nádrže přes nitro hory až na lopatky turbín. Pomocí dechberoucí virtuální reality jsme se ocitli vysoko nad napuštěnou horní nádrží, s výhledem na hřebeny Jeseníků i nedaleký Praděd. Postupně jsme se se dostali i do útrob 1,5 km dlouhého vodního přivaděče o průměru 3,6 m mezi horní a dolní nádrží, do strojovny transformátorů, zevnitř jsme si prohlédli turbínu i generátor a imaginárně se projeli výtahem vybudovaným ve skalním masivu mezi elektrárnou a horní nádrží. Zajímavá byla také animovaná část s 3D modelem, která jednoduše popisuje princip fungování elektrárny i její význam pro energetiku. Prohlídku jsme ovládali vlastníma rukama a svůj postřeh si mohli ověřit na několika kvízových otázkách.
Protože je elektrárna řešena jako podzemní dílo, museli jsme z informačního centra dál pokračovat dlouhým chladným provozním tunelem s barevnými dekoracemi vytesaným ve skále až do rozlehlé turbínové podzemní kaverny, kde se nacházela některá rozměrná zařízení elektrárny.
Po návštěvě kaverny jsme již pokračovali naším autobusem, nejdříve ke krátké zastávce u Dolní nádrže na říčce Divoká Desná a potom úzkými serpentýnami vystoupali až k Horní nádrži elektrárny na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m.
Cestou jsme se dozvěděli řadu dalších zajímavostí, například, že elektrárna byla do ostrého provozu uvedena až v roce 1996, že Horní nádrž je izolována 18 cm vrstvou přírodního asfaltu, který byl dovezen z Albánie, nebo že každá ze 2 ks reverzních Francisových turbín má výkon 325 MW a že tuto energii může dodávat nepřetržitě šest hodin.
Pro většinu z nás byla pomyslnou třešničkou na dortu půlhodinová procházka okolo Horní nádrže. Pohled do okolní přírody s panoramatem Jeseníků i dalekými výhledy nám bral dech. To už na nás ale v restauraci v Koutech čekal dobrý oběd a potom zpáteční cesta do Pardubic.
Prohlídka elektrárny byla zážitek, pomohla nám doplnit a upevnit některé dosud nabyté znalosti, naučit se získat a zpracovat nové informace. Diskuse s odborníkem z praxe nám ukázala, k čemu školní odborné znalosti můžou být dobré, kde a kdy je můžeme použít.
DS1
DS2
DS3
DS4