Výjezdní zasedání manažerů společnosti GasNet v Pardubicích (16.10.2024) - FOTO



Datum konání:
16.10.2024
Datum ukončení:
27.10.2024

Ve středu 16. října 2024 se na Středním odborném učilišti plynárenském Pardubice uskutečnila jedna z plánovaných aktivit výjezdního zasedání manažerů společnosti GasNet, s. r. o. Zaměstnanci společnosti v celkovém počtu téměř sedmdesáti účastníků se nejprve společně sešli v jídelně školy, kde je přivítala manažerka Recruitment & Development společnosti GasNet Helena Steinerová. V uvolněné přátelské atmosféře, podpořené dobrou kávou a občerstvením, pokračoval program krátkou prezentací školy. Informace o historii původního učňovského střediska dnes již neexistujícího národního podniku Plynostav, o významu a působení školy v současnosti a o vizích a strategiích pro následující období, poznamenané nástupem obnovitelných plynů, sdělil přítomným posluchačům ředitel školy Martin Valenta.

Po skončení společné části programu následovaly praktické ukázky práce žáků při odborném výcviku. V areálu dílen bylo připraveno šest pracovišť, na kterých si mohli zájemci prohlédnou a vyzkoušet některé činnosti a technologické postupy pod odborným vedením pedagogů a ve spolupráci s žáky, kteří plnili roli průvodců.

Pestrou škálu práce plynařů přiblížily ukázky detekce a lokalizace úniku plynu pomocí mobilní sestavy určené k vrtání sondážních otvorů – navrtávacího zařízení NZ1.

K vysvětlení mezí výbušnosti a demonstraci vzniku výbušné plynné směsi posloužilo plynové dělo, které se vždy těší velkému zájmu pozorovatelů.

Další ukázkou bylo svařování plastových potrubí metodou „na tupo“. Tato technologie není tak často k vidění, obzvlášť pokud se svařují velké dimenze. Tentokrát se jednalo o potrubí s jmenovitým průměrem 315 mm.

Spojování měděných či plastových potrubí bylo možné prakticky provést v dílně s ručním nářadím pro polyfúzní svařování, pájení mědi nebo lisování. Žáci vysvětlili konkrétní metodu, názorně předvedli postup práce a zájemci si mohli vše vyzkoušet.

Další dvě pracoviště byla zaměřena na ukázky činností žáků oboru vzdělání Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. Přestože se nejednalo o čistě plynařské záležitosti, setkaly se u manažerů společnosti GasNet s velkým zájmem. V první specializované učebně pronikli do tajů tepelných čerpadel a klimatizací, ve druhé se dozvěděli spoustu informací o inteligentních elektroinstalacích v tzv. „chytrých budovách (domech, domácnostech)“.

 V průběhu akce proběhla celá řada neformálních setkání, hovorů mezi manažery společnosti a pedagogy i žáky školy. Řešila se témata přípravy nejen budoucích plynařů, ale také techniků v dalších příbuzných oborech. Řešila se situace v plynárenských společnostech a jejich zájem o technicky vzdělané absolventy škol. Řešily se otázky propojení teorie a praxe, otázky zavádění duálních prvků do výuky a spolupráce škol s výrobní sférou. Zazněla také kritika záměrů MŠMT vedoucích k otevírání tzv. všeobecných lyceí, zvláště ve světle nedávných událostí, katastrofálních povodní na severní Moravě, a nedostatku techniků, elektromontérů, plynařů a dalších profesí nepostradatelných pro obnovu infrastruktury, zejména komunikací a inženýrských sítí.

 V závěrečném hodnocení ovšem převažovala pozitiva a optimismus v mnoha ohledech.

 Spolupráce Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice se společností GasNet je dlouhodobá, dobře nastavená a přínosná pro obě strany. Také v tomto školním roce bude realizována řada společných akcí včetně tradičního „Dne s GasNetem“.

Přes dehonestaci odborných škol a učilišť v některých médiích začíná veřejnost vnímat tento typ škol pozitivně, o řemesla a technické obory je zvyšující se zájem. Střední odborné učiliště plynárenské v Pardubicích již třetí rok po sobě nevyhlašuje další kola přijímacího řízení, neboť po prvním kole má naplněné třídy. Platí to také pro obor vzdělání Mechanik plynových zařízení.

Podobná je situace kolem zemního plynu, který byl od energetické krize z podzimu 2021 a následně ozbrojeného konfliktu na Ukrajině započatého v únoru 2022 vnímán velmi negativně. Současné upřednostňování plynových kotlů před tepelnými čerpadly ze strany uživatelů je důkazem vracející se důvěry v tento zdroj energie.

Přechod od uhlí k čistším palivům je pro plyn další obrovskou šancí. Aktuálně se začínají realizovat projekty přestavby tepláren a elektráren na plyn.  V Hradecko-pardubické aglomeraci se konkrétně jedná o Opatovickou elektrárnu (EOP).

Velkou výzvou pro plynárenské společnosti je využití obnovitelných plynů. Biometan a vodík budou hrát v následujících letech zřejmě stále větší roli v energetickém mixu. Škola proto již nyní zahrnuje tuto alternativu do svých vzdělávacích programů a připravuje žáky na měnící se svět, na nové trendy v oblasti plynárenství a energetiky.

gn1
gn2
gn3
gn4
gn5
gn6
gn7
gn8