Exkurze do IC Hučák v Hradci Králové - 26. a 27.6.2024 (foto)Datum konání:
26.6.2024
Datum ukončení:
27.6.2024

Odborné exkurze do infocentra společnosti ČEZ a malé vodní elektrárny Hučák se 26. a 27.6.2024 postupně zúčastnili žáci 2. ročníků oborů Instalatér, Kominík a Mechanik plynových zařízení.  Po asi půlhodinové procházce z vlakového nádraží v Hradci Králové jsme došli k Labi a na druhém břehu uviděli krásnou secesní budovu malé vodní elektrárny Hučák z roku 1912 s infocentrem.

Program naší prohlídky byl nabitý. Při úvodním videu jsme si zopakovali, z jakých zdrojů je možné získávat elektřinu a jaké jsou její jednotlivé obnovitelné zdroje. Následovala virtuální návštěva větrné a fotovoltaické elektrárny, návštěva expozice, kde jsme si vyzkoušeli interaktivní modely i virtuální realitu.

Na úplný závěr jsme se se vypravili do strojovny vodní elektrárny na Labi. Jsou zde 3 historické generátory a regulátory otáček Francisových třístupňových turbín s vertikálními hřídeli z nichž každá má výkon 270 kW.

Den nabitý zážitky a informacemi nám rychle utekl a po zpáteční cestě jsme se na nádraží v Pardubicích spokojení rozešli.

Hu1
Hu2
Hu3
Hu4